Poslední dobou pozoruji u dcerky stále větší zájem o hudbu. Každý den si doma sama pouští dětské CD, k tomu si donese ze svého hudebního šuplíku potřebné nástroje a začíná velký koncert. Když nehraje hudba, zpíváme klasické dětské lidovky – někdy s doprovodem, někdy bez něj.
Poodhalím vám, jaké nástroje u nás měly a mají úspěch a o jaké máme v plánu napsat Ježíškovi.
Hudební nástroje pro nejmenší
U dětí do 1 roku nemůžete šlápnout vedle pořízením rytmických nástrojů, jako například rumba koule či rolničky. Rolnička, co vidíte na obrázku níže, je původně určená k odstrašování medvědů v horách. Nemá moc příjemný zvuk, ale posloužila dobře jako doprovod u koledy: “Rolničky”.
Anička také ráda hraje na moje tamburíny – používá je jako bubínek. Trochu jsem měla strach, jestli tamburína vydrží, ale naštěstí je dcerka je poměrně klidná a k nástrojům se chová velmi opatrně. Pokud máte trochu divočejší dítě, které bude chtít na bubínek hrát, co mu síly stačí, doporučuji koupit dřevěný bubínek od Plan Toys. Má příjemný zvuk a zatím vše co máme od této značky, je velmi kvalitně zpracované.
Hudební nástroje pro 1 – 2 roky
Tyto nástroje jsme dceři pořídili po prvních narozeninách. Asi nejoblíbenější byl a je Xylofon – klik. Tento dokonce přežil bez újmy jednu dětskou návštěvu, která na něj “hrála” kovovou lžičkou 🙂 Ozvučná dřívka nesmí chybět jako doprovod písničky “Prší, prší”.
Samozřejmě, že největší “odvaz” pro dítě je, když může hrát na nástroje rodičů. Kromě brnkání na tátovu kytaru (a házení trsátek do těla kytary, odkud je pak říčný otec loví 🙂 ) dcera ráda fouká do flétny či foukací harmoniky – již od roka umí na nástroje vyloudit zvuk a nyní ve dvou letech zkouší u flétny mačkat dírky. Asi se poohlédnu po nějaké menší, vhodnější do dětské ruky.
Kastaněty jsou u dětí také velmi oblíbené. Tyto ale pro malou dětskou ruku nedoporučuji. Je velké množství variant, které jsou pro děti mnohem vhodnější – jsou menší do dlaně a bez nutnosti navlékání na prst – například tyto.
Hudební nástroje pro 2+ roky
Na kurzu Montessori pedagogiky, který navštěvuji, mne uchvátily netradiční hudební nástroje, používané mimo jiné i při muzikoterapii. Například kalimba je nástroj původem z jižní Afriky, který má nádherný zvuk a hodí k hudební improvizaci a intuitivnímu hraní. Už se nemohu dočkat, až ho dcerka nalezne letos pod stromečkem 🙂
Pro představu o zvuku, který kalimba vydává, si pusťte následující video. Je to ale trochu “vyšší level” hraní 🙂
2 komentářů
úplně skvělé nápady, některé brzy vyzkoušíme, pracuji s úplně jinou cílovou věkovou skupinou, ale jsem nadšená, jenom více takových nápadů. Jsem ergoterapeutka v domově seniorů s alzhaimerovou chorobou a vaše nápady se mi fakt hodí. Díky moc
Dobrý den Lenko, děkuji moc za milý komentář! Velmi si toho vážím a dodává mi to motivaci do dalších příspěvků. Pokud bude alespoň pár příspěvků pro vás inspirací budu ráda. Přeji vám krásný den!